• 4 lutego 2024

Ciekawa sprawa o odszkodowanie zakończona sukcesem!

Ciekawa sprawa o odszkodowanie zakończona sukcesem!

Ciekawa sprawa o odszkodowanie zakończona sukcesem! 150 150 Robert Kozubek

W dzisiejszym poście chcielibyśmy podzielić się z Państwem opisem kolejnej ciekawej sprawy, którą mieliśmy przyjemność prowadzić i zakończyć sukcesem.

Cedzyna to wieś położona tuż obok Kielc, która zasłynęła pechowym skrzyżowaniem o ruchu okrężnym. Zwyczajowa nazwa tego skrzyżowania to „rondo im. Adama Małysza”. Mówią tak o nim, ponieważ co jakiś czas dochodzi w tym miejscu do bardzo podobnych kolizji – kierowcy wybijają się na nasypie i lądują po drugiej stronie skrzyżowania. Klient naszej Kancelarii Adwokackiej niestety był jednym z kierowców, którzy wykonali „skok” przez to rondo, kierując przy tym autem klasy premium, które wypożyczył z ogólnopolskiej firmy oferującej wynajem aut na minuty. Na szczęście Klient nie doznał ciężkich obrażeń, jednak auto uległo całkowitemu uszkodzeniu.

Wypożyczalnia aut wytoczyła przeciwko naszemu Klientowi powództwo przed Sądem Rejonowym w Kielcach o zapłatę odszkodowania w wysokości 73 125,20 zł. Kwota ta stanowiła różnicę pomiędzy wartością auta przed uszkodzeniem a wartością wraku auta. Do pozwu załączono informacje z komputera pokładowego auta, z których wynikało, że Klient poruszał się z bardzo dużą prędkością, momentami przekraczającą 200 km/h. Z kolei nasza Kancelaria Adwokacka argumentowała, że nie zachodził adekwatny związek przyczynowo-skutkowy pomiędzy dużą prędkością auta a samym zdarzeniem, wykazując, że w newralgicznym momencie Klient poruszał się z prędkością jedynie o 20 km/h większej, niż obowiązująca dopuszczalna prędkość. Ponadto nasza Kancelaria Adwokacka znalazła „kruczki” prawne w ustanowionym przez wypożyczalnię regulaminie korzystania z usług najmu aut, w myśl których górna odpowiedzialność najemcy za uszkodzenie wynajmowanego auta klasy premium nie może przekraczać 4 000,00 zł.

Sąd Rejonowy w Kielcach w pełni podzielił naszą argumentację i zasądził od naszego Klienta tylko kwotę 4 000,00 zł, a jednocześnie – uznając, że Klient wygrał sprawę w przeważającej części – zasądził od wypożyczalni aut na rzecz Klienta kwotę 4 593,25 zł tytułem zwrotu kosztów procesu. Sprawa jest już prawomocnie zakończona. Dzięki pomocy naszej Kancelarii Adwokackiej Klient zaoszczędził blisko 70 000,00 zł, a dodatkowo uzyskał od wypożyczalni aut zwrot kosztów procesu.

Sygn. akt Sądu Rejonowego w Kielcach: I C 285/22.

Sprawę od początku prowadził adwokat Robert Kozubek z Kancelarii Adwokackiej z Kielc. Nasza Kancelaria Adwokacka w Kielcach specjalizuje się w prawie cywilnym, w tym w sprawach o odszkodowanie. Zapraszamy do kontaktu.